Trudnaja doroga

Nemilá věc se stala. Jakési hrabátko, De Beelek mu prý říkají, se zmocnilo vašich tajných dokumentů. Pokud je nebudete mít zpět do 20:00, přijdou ke slovu vlci. Hladoví vlci, takže pokec s nimi nebude moc příjemný.

Tak přibližně takto zní úvod do české textové hry pro ZX Spectrum s názvem TRUDNAJA DOROGA. Osobně bych si dovolil připojit, že pokud se nedostane do sídla zmíněného hrabátka před hodinou, úderem které ve viktoriánské Anglii pravidelně začínaly divoké čajové orgie, tak na vlky ani nečekejte, neboť je beztak vše ztraceno. (Ano, drobný spoiler, ale je to jen pro vaše dobro, holky a kucí.) A hra je to vydařená, to mi račte věřit. Pomocí ručně vypisovaných příkazů se pohybujete v terénu, který má lehce pohádkový nebo spíše psychedelický nádech a potýkáte se s úkoly a hádankami, které pro vás připravil autor, skrývající se pod označením BlackSoft (Jan Vondrák, jak jsem právě zjistil na WOS). Řešení jsou logická a není ani problém s nalezením správného příkazu, což je jinak dost velká bolístka tuzemské tvorby (a tady dávám i bod navíc za vtípek s příšerou, který ale, samozřejmě, prozrazovat nebudu). Některé lokace jsou doprovázeny lehce ujetými ilustracemi, které tak příjemně doplňují atmosféru hry. Texty jsou psány čtivě, vtipně a bez pravopisných chyb, takže v tomto směru hra představuje nepochybně nadstandard tehdejší textovkářská tvorby. Nenarazil jsem ani na žádnou programátorskou chybu, proto další bodík plus.

trudnaya doroga screenshot

Takže abych to nějak zformuloval do jednoznačného všeříkajícího verdiktu – TRUDNAJA DOROGA vám poskytne kvalitní chytrou zábavu, která je, bohužel, docela krátká. Jinou hru už autor zřejmě nevytvořil, sám bych si tipl, že se teď věnuje nějakým seriózním záležitostem z oblasti informatiky, takže ještě jednou ono „bohužel“, ale třeba ještě někdy něco… co? ;-)

  Trudnaja Daroga (20,5 KiB, 1 496 hits)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.