O serveru

Server TEXTOVKY.CZ (Textovkářův ráj) – mapuje českou a slovenskou scénu textových her už od roku 1996, kdy vznikl první větší archiv textovek na internetu. Na této adrese se snažíme schromáždit veškeré české a slovenské textovky na všechny platformy, co kdy vznikly.

Chcete přispět návodem, recenzí či textovkou?

Budeme velmi rádi pokud nám pošlete návod či povídání o jakékoliv textovce. Pokud jste hráli a zůstali vám návody, rádi je přeprecujeme do rubriky zákysník.

I vy můžete přispět svou troškou pokud máte nějakou textovku, která zde ještě není, pošlete nám ji.

Co jsou textovky?

Textovky jsou hry. Hry původně v textovém režimu, kde hlavní roli hraje text, který popisuje hráči celý děj a celkově ho hrou vede. Původně vznikly ještě na 8-bitových počítačích, kde jsem je i začal hrát. Tyto hry by asi nebyly pro nikoho zajímavé pokud by neměly nějaký nápad, nějaký lesk. Tento nápad a originalitu najdete v příběhu. Kvalitní textovka se nedá poznat na první pohled, poznáte ji po přečtení úvodu do děje a po chvilkovém hraní. Samozřejmě, že musí být i dobře vymyšleno ovládání. Pradávné a první textovky byly ovládány příkazy, které jste psali a hra je pak vyhodnocovala. Tohle mě vždycky moc na těchto hrách přitahovalo. Ta možnost vymýšlet ty kombinace příkazů (prozkoumej potok, vezmi nůž apod.) Co ale oceňuji obecně na textovkách a proč je preferuji před adventurami (samozřejmě, že si rád zahraji i kvalitní adventuru, ale musí splňovat originalitu děje), je hlavně možnost si všechno, co se ve hře děje představit po svém. To je největší plus. Textovky se totiž chovají jako knihy, které zároveň prožíváte a ovládáte její průběh aspoň částečně podle sebe. Přečtete si popis obrazovky a nemusíte se zabývat tím, že grafik v adventuře nezvládl nakreslit pěkně předměty či hlavního hrdinu. Prostě si všechno představíte. Tohle je asi hlavní důvod proč se textovky nějak masově nerozšířily. Hraní těchto her totiž představuje jistý požadavek na fantazii a inteligenci ze strany hráče. Samozřejmě ne všechny textovky jsou inteligentní a kvalitní, tak jako se to dá říct určitě i o adventurách či jiných hrách. Často se programátoři nezabývali některými problémy, takže se občas stane, že se dostanete do fáze, kdy hra nelze dohrát. To já pak nepovažuji za kvalitní textovku, protože je to vlastně podraz na hráče. Ale záleží zase na tom, ajk to myslel autor. Pokud to měl v plánu, je vše v pořádku.

Vývoj textovek jde dál a nyní díky například internetu vznikají textovky, kdy má někdo nápad a umí programovat a tudíž by udělal dobrou textovku, ale aby nějak zaujal i tuctového hráče, sežene nějaké lidi a přidá k ní nějakou tu grafiku, vylepší ovládání, napřílad myší či pomocí menu, doplní hudbu a máte poloadventuru. Ale jsou to stále textovky, i když už ne v pravém slova smyslu. Všechno je to na vkusu a možnostech. Kdysi ne každý měl počítač a ti, co uměli programovat většinou nebyli nějací machři na grafiku a hudbu, proto asi vznikly textovky. Pak se z nich stali jednoduché adventury a pak plnohodnotné obrovské adventury s namluvenými dialogy. To už ale není nic pro mě.

 

Historie serveru TEXTOVKY.CZ

Proč a jak vznikl internetový projekt Textovkářův ráj – české a slovenské textovky na internetu.

Jak to začalo.
Všechno začalo tím, že jsem na základní škole, psal se asi rok 95, vytvořil svou první textovku v Qbasicu nedokonalém to programovacím jazyce. Neměl jsem v plánu vytvořit něco převratného. Měl jsem chuť udělat hru. Původně se plánovali i obrázky, ale jak už jsem vysvětlil, netroufal jsem si je dělat sám a nikoho dalšího jsem nenašel. Předcházelo tomu samozřejmě hraní těchto her, které jsem tehdy získával ještě ze stanic BBS a z FIDA. Zanedlouho jsem se dostal na gympl, kde jsem tuto hru samozřejmě rozšířil. Našel jsem další příznivce a tak jsme všichni různě pátrali, kde se dá ještě něco sehnat. Asi za rok jsem nezávisle na tom začal přičichávat k internetu, tvořil jsem první stránky a tehdy mě to napadlo. Internet je a bude dostupný všem, co takhle udělat takovou oázu, kde se budou shromažďovat české a slovenské textové hry. Posbíral jsem tehdy všechno, co jsme našli na intru na discích a udělal první stránky na geocities. Z počátku tam bylo umístěno asi 15 textovek, ale díky zaregistrování do všemožných vyhledávačů se zanedlouho staly tyto stránky vcelku hojně navštěvované. Vlastně jsem to ani neměl v plánu, nějak stránky rozšiřovat o to, co je tam nyní. Původní plán byl střídmější a jednodušší. Mít možnost někde na jedné hromadě vybírat z co největšího množství těchto her. Prostě ať si tam klidně někde leži a kdo bude chtít, tak si něco stáhne a zahraje. Samozřejmě, že jsem si dal za cíl sehnat těch textovek, co nejvíce a to se mi i povedlo. Tak takhle vznikl Textovkářův ráj.

 

Archiv aktualit

Archiv aktualit od roku 1998 z dostupných zdrojů a archivů.