Příběh správce sítě

Dneska jsem si zase zahrál jednu ze zajímavých textových her – Správce počítačové sítě, hru napsal Karel Netík a byla publikována před pár dny. Původně jsem si myslel, že se jedná o hru staršího data, tedy na první pohled, na druhý už mi bylo jasné, že hra vznikla nedávno a to mne vyloženě potěšilo, alespoň někdo dělá ještě nějaké texové hry, někteří totiž dovedou jen tak kecat a skutek utek, ano, to mluvím o sobě, jak jste dozajista poznali.

Hra mne mile překvapila a to jak příběhem, i když ten není nikterak originální, uznejte sami, pomsta svému šéfovi. Ale je na druhou stranu je protkána půvabným humorem, takže se rozhodně nudit nebudete. Samotné zpracování hry je poněkud netradiční, i když už jsem se s podobným setkal. Ono ovládání sice odradí většinu ortodoxních hráčů konverzačních her, jaksi se totiž jedná spíš o interaktivní knihu, než o klasickou konverzační hru, nebo jak bych to vlastně nazval. Samozřejmě, že nejde o nějaký ubohý gamebook, který napsal uhrovitý pubescent za odpoledne, je to prostě textovka, tak trochu jinak.

Hru sice můžete ovládat pomocí klávesnice, ale pouze kurzorovými klávesami a enterem. Více si hru užijete, když ji budete ovládat myší, či jiným polohovadlem, které se dodává k vašim počítačům všech operačních systémů.

Ano, slyšíte dobře, hru si můžete jednoduše zahrát jak na svém Macu, Linuxu či Windows. Autor hry využil totiž engine pro interaktivní novely RenPy a napsal klikací textovku, což se mu rozhodně povedlo.

Ovládání hry je zvláštní, ne nepodobné klasickým klikacím adventurám, někdy trošku chaotičtější, ale dá se na něj zvyknout a během několika málo minut vám to ani nepřijde a hru si naprosto vychutnáte, nepůjdete spát ani nebudete jíst, jen se budete snažit hru pokořit.

Sem tam se vám povede zakysnout, ale po několika kávách a dvacítce cigaretek hru dokončíte, abyste zjistili, že to vlastně ještě není konec.

Jak jsem již napsal v úvodu, tak ve hře se musíte pomstít svému šéfovi, který naprosto ovládl spolu se svými věrnými úřad, o který se jedná, ale ve hře nezjistíte. Hráč jako čerstvý absolvent vysoké školy bude bojovat proti rodinnému klanu Šnoflousů a jejich přisluhovačů, pomstít se jim a následně si vybojovat ve firmě respekt. To samosebou nese zajímavou zápletku a spoustu dialogů s postavami ve hře a že jich je.

Hra mi přišla krátká, nebo se mi to aspoň zdá, neboť po pár hodinách hraní jsem ji dokončil, všeho všudy se totiž hráč pohybuje na půdě úřadu, kde postupně nastraží zákeřné pasti prosti rodinnému klanu inženýra Šnoflouse a následně je představí vedení firmy, tedy vlastně úřadu.

Hráč nezůstane jen na půdě úřadu, projde si také přilehlé okolí, které představuje jedna hospoda, jedna mateřská školka, s pološílenou učitelkou starající se o bláznivá děcka. A autobusová zastávka, která není zase tak prázdná, jak se na první pohled zdá. Také se dočká finálního souboje s celým rodinným klanem Šnoflousů a jejich věrným vazalům.

Prostě fajn textovka na jeden letní deštivý večer. A nezbude mi jen čekat, jestli náhodou autor nenapíše hru novou a nebo pokračování Příběhu správce sítě, bylo by to fajn.

Hru si můžete pořídit zdarma na stránkách hry http://pribehspravcesite.wz.cz/ a nebo samozřejmě i na serveru https://textovky.cz, který se mi zdá být stabilnější nežli webzdarma, který pro mne z nejasných důvodů hru nenechá stáhnout celou, čím, si myslím, že většinu potenciálních hráčů odradí a znechutí, neboť z poloviny stažený soubor hodí při rozbalování chybu a tak proklejí autora, že dal na web blbou verzi a už se ke hře nevrátí.

  Příběh správce sítě 1.1 (4,2 MiB, 2 447 hits)

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 2

  1. misa napsal:

    Hra je to zábavná, až do té doby než se člověk zasekne. Zrovna jsem na mrtvém bodě a absolutně netuším jak dál…:(

  2. panprase napsal:

    Že bych tedy konečně dopsal ten návod?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.