POKLAD STONAVY část 3 – Návod

V předchozí části hry jsi zjistil, že cesta k tajemnému pokladu vede možná nějakou podzemní chodbou, která začíná pod tzv. Švédským kopcem. Nasedl jsi do autobusu místní přepravy a ten tě veze na místo. Abys mohl správně vystoupit, musíš jako tajný kód zadat název výstupní zastávky – HOLKOVICE.

Jsi tedy na zastávce a vydáváš se směrem ke Švédskému kopci. Cestou se zastavíš na louce, kterou trochu prohledáš – a najdeš malou polní lopatku. Tu si samozřejmě vezmeš s sebou, při hledání tajné chodby se bude určitě hodit. Na úpatí Švédského kopce najdeš ještě krabičku zápalek, kterou zde někdo odhodil. Je v ní dokonce pár dobrých zápalek, tak si ji vezmeš taky – co když bude třeba někde posvítit?
Pokračuješ dál až na vrchol kopce. Tady objevíš další věc – malý odznak se znakem obce Stonava. Obec má ve znaku gryfa, což je bájné zvíře, které má hlavu orla a tělo lva. Zajímavé… Ještě nevíš, k čemu se ti bude hodit, ale pro jistotu – šup s ním do kapsy. Při sbírání předmětů ale měj na zřeteli, že uneseš pouze tři věci, takže podle toho budeš asi muset často některé věci odkládat a později se k nim vracet.
Sejdi teď na jižní stranu Švédského kopce a tady zjišťuješ, že v jednom místě bylo asi kdysi kopáno – zem je poněkud rozrušená, i když zarostlá. Tušíš, že to bude to správné místo a pustíš se s vervou do kopání lopatkou. A skutečně objevuješ vchod do nějaké podzemní chodby! Můžeš sejít dolů, ale průchody jsou tady zasypané. Kopeš tedy dál – použiješ lopatku celkem třikrát – a objevíš průchody směřující na východ, západ a jih.
Pod zemí je ale zcela temno, a tak se musíš pohybovat velice opatrně, abys někde neupadl a nezranil se. Můžeš si posvítit škrtnutím zápalky – sirek máš ale omezené množství a na jedno škrtnutí rozsvítíš v dané lokaci jen na okamžik. Pokud bys vyškrtal všechny zápalky, tak asi s hledáním skončíš.
Naštěstí, pokud se hned vydáš jižním průchodem a posvítíš si zápalkou, uvidíš, že tady ve výklenku stojí starý hornický kahan. Kupodivu je v něm i petrolej, a tak další zápalku použiješ na jeho zapálení. Skvěle, teď už se budeš moci pohybovat v podzemí beze strachu, musíš mít však tento kahan stále u sebe (což zabírá jedno místo mezi nesenými předměty). Můžeš už však zřejmě odložit zápalky, také lopatku, pokud si myslíš, že už nikde kopat nebudeš (nanejvýš se pro ni zase vrátíš), a případně i odznak, o kterém zatím nevíš, zda ti k něčemu bude.
Pokud se teď vydáš průchodem na východ, dojdeš po několika krocích na konec této chodby – dál už prostě nevede. Na zemi spatříš velkou tlustou žížalu. Můžeš si ji vzít s sebou (pokud se žížal neštítíš) – co když se bude hodit? Nicméně se musíš vrátit zpátky na místo, kde jsi vykopal průchody, a zkusit to posledním směrem – na západ. Za chvíli dojdeš na místo, odkud prosvítá světlo shora – ve stropě je polozasypaný otvor. Bez větší námahy se jím dokážeš protáhnout a jsi znova na povrchu. Tady teče místní řeka Stonávka a na jejím břehu mívají místní rybáři své posty. Je tady dokonce jedna opuštěná udice. Hned tě napadne, že bys mohl něco chytit – máš přece žížalu, která se výborně hodí jako návnada na ryby.
Napíchneš žížalu na háček udice, nahodíš a po chvíli skutečně vytáhneš úlovek. Je to jen malá rybička, ale i to je dobré. Schováš rybičku do kapsy, ale udici necháš na místě – co když si rybář jen na chvíli odskočil a teď tě načapá, že mu bereš udici? Ostatně nevím, k čemu bys udici v podzemí potřeboval…
Vracíš se do podzemní chodby a pokračuješ – chodba se nyní zatáčí na jih. Vidíš, že tady leží docela dlouhý žebřík – k čemu asi? Chodba pokračuje dál a ty tušíš, že se nacházíš právě pod korytem Stonávky. Tady by bylo asi dost nebezpečné kopat, mohla by to tady zaplavit voda a ty by ses mohl i utopit. Další nebezpečí představují různé díry v zemi a je tu dokonce nějaké propadliště – pozor ať do něj nespadneš! Nicméně na dně této jámy jsi něco zahlédl – bylo by vhodné to prozkoumat. K tomu určitě poslouží žebřík, který jsi našel.
Přistavíš žebřík k okraji jámy a opatrně sestoupíš dolů. Fuj, to je zápach… A brrr, to co jsi viděl shora, je kostra člověka! Nějaký hledač pokladu už tady před tebou byl a takto skončil… Co když ale něco přece jen našel a má to u sebe? Potlačíš odpor a podíváš se na kostru blíže. A opravdu tu něco je – kostra drži mezi bezmasými prsty nějaký lesklý předmět. Je to pozlacená tabatěrka. Opatrně ji vyprostíš z článků kosterních prstů a prohlédneš si ji. Je pěkná, dá se otevřít a je plná tabáku, který docela pronikavě voní.
Šup s ní do kapsy a jdeme nahoru. Pokračuješ pak zase chodbou na jih, ale stop – další cestu blokuje nějaký had. Může být jedovatý a pokud si nedáš pozor, asi tě uštkne. Co ale dělat, když přes něj neprojdeš dál? Vzpomeneš si, že máš u sebe rybku, kterou jsi chytil v řece. Hodíš ji hadovi, ten ji schlamstne a spokojeně zaleze do díry. Cesta je opět volná!
Pokračuješ dál na jih. Chodba se nyní zužuje, ale pak ústí do docela velké podzemní místnosti. Tak tady to bude chtít pořádný průzkum! Nemůžeš přehlédnout, že ve středu této místnosti visí ze stropu nějaký provaz a když přijdeš blíž, vidíš, že pod ním je docela hluboká jáma. Co takhle opět přistavit žebřík a sejít dolů? Vracíš se k místu, kde jsi zanechal žebřík a přinášíš ho sem. Žebřík se ale tentokrát ukazuje dost krátký. Mohl by se však přivázat k tomu lanu a pak už by po něm šlo sestoupit a dole pak jen seskočit. Čím ho ale připevníš? Zkusíš ještě tedy projít tuto velkou místnost a v jednou jejím rohu najdeš skobu, která by mohla posloužit tomu účelu. Skobu použiješ k upevnění lana a pak k němu přivážeš žebřík. Hotovo!
Sestupuješ dolů a zjistíš, že je tu další podzemní chodbička. Projdeš ji a nalezneš jen jedinou věc, ale ta stojí za to! Je to krásná zlatá mince a podle nápisu zjistíš, že pochází ze 16. století ze Švédska! Tak přece jen tady asi bylo švédské vojsko, pohřbili tady své padlé a zanechali i tuto minci. To může být známka, že je tady opravdu někde celý poklad!
Ovšem ať hledáš jak hledáš, nic dalšího tady nenacházíš… Škoda, možná ještě bude něco na jiném místě! Nezbývá, než opět vylézt nahoru a pokračovat v průzkumu. Z velké místnosti je už jen jeden další východ – a to na východ. Tady však průchod blokuje velká ošklivá ropucha. Tu se ti nepodaří překročit – uklouzneš na ní a zraníš se. Musíš něco vymyslet. Vzpomeneš si, že máš u sebe tabatěrku – co takle něco zkusit? Otevřeš tabatěrku ropuše před nosem – ostrá vůně tabáku se vyvalí, ropucha se lekne a uteče. Sláva! Jdeš dál, chodba se stáčí na jih, ale najednou narazíš na nějaké solidní těžké železné dveře.
No nazdar, co teď! Dveře jsou zamčené a pohnout se s nimi nedá. Nemají ani zámek nebo kliku, ostatně ty žádný klíč nemáš, takže by ti to nebylo k ničemu. Ve dveřích je ale uprostřed zajímavá škvíra, akorát na vhození žetonu nebo mince. Ty jednu minci u sebe máš – tu zlatou švédskou – ale s tou by ses jen nerad loučil… Nu, co se dá dělat, zkusíš to. Vhodíš minci do štěrbiny a hle – dveře se otvírají…
Za dveřmi je další podzemní místnost, vypadá to na nějaký sklep, ve kterém už dávno nikdo nebyl. Na zemi spatříš nějaký docela velký balík. Papír je na něm už dost shnilý, rozpadá se, a tak ti nedá moc práce ho rozbalit – a co nenajdeš!
Poklad!!! Je to celá sbírka starých mincí! Sbírka, která má určitě velkou numizmatickou hodnotu pro sběratele. Není to sice očekávaný zlatý švédský poklad, ale i tak je to významný objev.
Teď se ještě dostat odsud ven. Vedou odtud schody nahoru k dalším zamčeným dveřím, ty si však všimneš, že k balíku byl ještě přibalen nějaký klíč. Opravdu s ním odemkneš dveře, když je však chceš otevřít, zjistíš, že je blokuje nějaký automat. A nepustí tě dál, pokud nemáš u sebe znak s erbem Stonavy!
Takže pokud nemáš u sebe odznak, který jsi našel na Švédském kopci, musíš se pro něj vrátit a pak již těmito dveřmi projdeš. Ke svému údivu (i překvapení ostatních) se ocitneš na obecním úřadě ve Stonavě !

 

A toto je konec této třídílné hry o hledání pokladu, kdy jsi nakonec pozván k návštěvě obce Stonava.

Algoritmus řešení:

Heslo: HOLKOVICE
Z – HLEDEJ – VEZMI LOPATKU – Z – VEZMI ZAPALKY – Z – Z – VEZMI ODZNAK – J – POUZIJ LOPATKU – D – POUZIJ LOPATKU – POUZIJ LOPATKU – POUZIJ LOPATKU – J – POUZIJ ZAPALKY – POLOZ LOPATKU – VEZMI KAHAN – POUZIJ ZAPALKY – POLOZ ZAPALKY – S – V – V – V – J – VEZMI ZIZALU – S – Z – Z – Z – Z – Z – Z – N – Z – POUZIJ ZIZALU – VEZMI RYBKU – V – D – J – POLOZ ODZNAK – VEZMI ZEBRIK – J – POUZIJ ZEBRIK – D – ZKOUMEJ KOSTRU – VEZMI TABATERKU – N – J – POUZIJ RYBKU – S – VEZMI ZEBRIK – J – J – J – J – POLOZ ZEBRIK – Z – J – VEZMI SKOBU – V – S – POUZIJ SKOBU – VEZMI ZABRIK – POUZIJ ZEBRIK – D – Z – Z – J – VEZMI MINCI – S – V – V – N – V – J – V – POUZIJ TABATERKU – POLOZ TABATERKU – V – POUZIJ MINCI – Z – Z – S – S – Z – S – S – S – S – VEZMI ODZNAK – J – J – J – J – V – J – J – V – V – J – ZKOUMEJ BALIK – VEZMI KLIC – POUZIJ KLIC – VEZMI SBIRKU – N – N

Poděkování za návod patří

ApoSoft
Ing. Bohuslav Siekierka

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.