POKLAD STONAVY část 1 – Návod

V této hře jsi občanem obce Stonava, který se doslechne, že někde na území obce je ukryt poklad ze 16. století. Žiješ si klidně ve svém rodinném domku s babičkou, když se to dozvíš. A kdo by nechtěl najít takový poklad, že…? Ale napřed se musíš dostat ven z baráku – nějak se ti poztrácely klíče, pokazila se televize, musíš se postarat i o babičku a o slepice a kdoví co ještě…

Začínáš ve vlastním pokoji v podkroví. Máš u sebe ZAROVKU, která se později bude hodit. V pokoji leží KLIKA, tu seber. Vyjdi z pokoje a jdi na východ na půdu. Dveře na půdu jsou ovšem zavřené a chybí v nich klika – použij KLIKU a můžeš vejít. Na půdě najdeš OTVIRAK. Jdi zpátky do síňky a vejdi na sever do ložnice. Tam vezmi KAZETU. Zpátky do síňky a dolů po schodech do síně. Západním směrem je předsíň a z ní vedou venkovní dveře. Ty jsou však zamčené a klíč zatím nemáš. Vydáš se tedy ze síně na východ až do kuchyně a na sever do obýváku. V obýváku uvidíš televizor a video. Televizor nehraje, asi nebude v pořádku anténní připojení. Zatím tedy použij KAZETU. Objeví se něco na obrazovce – zkoumej VIDEO a dozvíš se, že pod videem je něco ukryto. HLEDEJ – najdeš KLIC. Jak ale zjišťuješ, není to klíč od dveří. Přesto si ho vezmi a jdi zpátky do kuchyně. Použij KLIC – otevřeš jím šuplík od kuchyňského stolu a najdeš OHNUTY KLIC. Tímto klíčem se však nedá nic otevřít, musí se napřed vyklepat.
Klíč zatím nech na místě a jdi zpátky do síně. Na severu je pokoj babičky. Babička má evidentně hlad, tak jí musíš nějaké jídlo připravit. Podíváš se do spíže (je na jihu) a uvidíš KONZERVU. Tu vezmi, odnes do kuchyně a použij OTVIRAK, potom použij KONZERVU. Takto uvaříš na sporáku GULAS. Vezmi GULAS a běž k babičce. Použij GULAS a nakrm babičku. Babička ti poděkuje a poprosí tě, abys ještě zašel do kurníku pro vajíčka. Potom spokojeně usne a více už si s ní nepromluvíš. Všimneš si však, že než usnula, položila vedle sebe MALY KLICEK.
Ten zatím necháš na místě a zajdeš zpátky do kuchyně, kde jsi nechal OHNUTY KLIC. Musíš zjistit, k čemu slouží, ale musí se napřed narovnat. K tomu potřebuješ nějaké nářadí, které asi bude někde v dílně.
Vezmi v kuchyni OHNUTY KLIC, jdi zpátky do síně a pak dolů. Na odpočívadle uvidíš BATERKU. Je nefunkční, nemá v sobě žárovku, ale ty máš přece nějakou ZAROVKU u sebe – měl jsi ji od začátku v kapse a pokud jsi ji někam neodložil, máš ji pořád. Zkusíš použít ZAROVKU – a hle, jde zamontovat do baterky. Jdeš dále dolů a ocítáš se ve sklepě.
Na severní straně sklepa je místnost na zeleninu a pak dále kotelna, kde leží hromada uhlí. Pozor – nepřibližuj se k uhlí, může tě zasypat! Jdi raději hned na východ až do dílny. Tady najdeš dva kusy potřebného nářadí – KLADIVKO a SROUBOVAK. Pro vyklepání ohnutého klíče použiješ KLADIVKO. Z ohnutého klíče je najednou VYKLEPANY KLIC. Ten vezmi a seber i SROUBOVAK, bude se později hodit.
Na jihu je garáž a z ní vedou dveře na dvůr, ty jsou ale zamčené. Klíč, který máš u sebe, se k nim nehodí, takže musíš najít jiný klíč. Jdi zpátky a ze sklepní chodby odboč na jih do výklenku, kde jsou uskladněna kola a motocykl. Najdeš tady SVORKU. Ještě nevíš, k čemu se bude hodit, ale pro jistotu ji taky seber.
Zpátky ze sklepa nahoru. Můžeš mít u sebe jenom tři věci, takže něco musíš odložit – nejlépe zatím odlož SROUBOVAK, ponech si BATERKU, VYKLEPANY KLIC a SVORKU.
Jdi opět nahoru až na půdu, tušíš, že bude třeba asi opravit anténní přívod k televizoru, aby ses dozvěděl nějaké zprávy. Na půdě vede žebřík pod střechu, na ten vystoupáš, ovšem pod střechou je úplná tma, takže nic nevidíš. Tady musíš použít BATERKU – ta se rozsvítí a budeš vidět.
Nahoře je střešní okénko, to je cesta ke komínu a k anténě. Okénko je zavřené, ale ty máš u sebe VYKLEPANY KLIC a pomocí něho poklop otevřeš. Vylez nahoru na střechu, dávej však pozor a pohybuj se pouze po vyznačených směrech, jinak spadneš ze střechy dolů. Prohlédneš si ANTENU a zjišťuješ, že má skutečně odpojený svod, takže televizor nemůže hrát. Ty máš však u sebe SVORKU a tu použiješ. Připojíš svod k anténě, ale ještě musíš přitáhnout šroubky. Takže se musíš vrátit tam, kde jsi zanechal SROUBOVAK, ten si přineseš a použiješ. Anténní svod je nyní už v pořádku, SROUBOVAK můžeš odložit.
Než se vrátíš dolů, udělej ještě krok na sever ke komínu a tady najdeš ZLUTY KLIC – je od fabky, to znamená od nějakých pořádných dveří. Vezmi ho a jsi dolů. Jdi až do garáže a použij ZLUTY KLIC. Ano, je to ten správný – můžeš otevřít garážové dveře a ocitneš na dvorku za domem.
Projdi dvorkem až ke slepičímu výběhu a kurníku. Pozor, abys neprolezl dírou v plotě na jihu – dopadl by tě soused v domnění, že se jedná o zloděje, a tím by pro tebe hra skončila.
Zjišťuješ však, že dvířka od kurníku jsou zamčena. Musíš se tedy vrátit do babiččina pokoje pro MALY KLICEK – ten bude určitě od kurníku. A opravdu – když jsi použil MALY KLICEK, dvířka od kurníku se otevřela a slepice utekly ven. V kurníku najdeš OSATKU VAJEC. Když ji prozkoumáš, najdeš nejen vejce, ale také další klíč – BILY KLIC. Je také od fabky, tak ho vezmi.
Teď běž zpátky do domu, jdi do předsíně a použij BILY KLIC. Konečně jsi otevřel venkovní dveře! Když však chceš vyjít ven, uvědomíš si, že jsi celý ušpiněný – u komína ses ušpinil od sazí, v kurníku zase od… no fuj. Je třeba se dát do pořádku.
Vrátíš se tedy do kuchyně, odkud vedou dveře na jih do koupelny – tam by ses měl umýt. Je tady MYDLO, ale ouha – voda neteče. Zdá se, že v potrubí je nízký tlak. Možná ale poteče voda na WC, které je níže. Vezmi MYDLO a jdi na záchod – musíš na dolní odpočívadlo a odtud ne do sklepa, ale na západ. Zdá se, že tady je vše OK, takže použij MYDLO. Konečně jsi čistý, takže tradáá opět k venkovním dveřím.

 

Ale ouha – ještě jsi přece nevyzkoušel opravený televizor! Takže zpátky do obýváku.
Použij TELEVIZOR – ano, již funguje, na obrazovce se něco objevuje. Prozkoumej TELEVIZOR – právě běží vysílání obecní stanice a hlásí, že bylo zjištěno, že na území obce Stonava se nachází ukrytý poklad! Poctivý nálezce obdrží slušnou odměnu od obce…
Celý nadržený běžíš opět k východu, aby ses pustil do hledání pokladu, ale naštěstí si včas uvědomíš, že jsi nechal televizor zapnutý! No to by byl malér… Vracíš se a vypínáš televizi.
Teď by už snad nic nemělo bránit opuštění baráku, aby ses mohl pustit do hledání pokladu… A přece. Něco ti říká, že něco důležitého jsi ještě nechal doma. Něco, co budeš nutně potřebovat k nalezení pokladu…
Zdá se, že jsi celý dům už prozkoumal, ale přece jen jsi všude asi nebyl. Běž zpátky na půdu a pod střechu! Pozor – stále musíš mít u sebe rozsvícenou baterku, jinak nic neuvidíš a můžeš se zranit.
Pod střechou na severu objevíš výklenek, kde je skladiště nějakých starých dokumentů. Prohledej to tady a najdeš nějaký zajímavý NOTES. Je však zalepený a je na něm poznámka, že se má otevřít až venku.
Jdeš tedy ven – už můžeš – a otevřeš NOTES. Dozvíš se nejen něco o historii obce Stonava, ale nejdeš i zmínku o pokladu! Pro bližší informace však budeš muset zajít na stonavský obecní úřad, kde by měl být uchován spis č. 999, který by měl obsahovat bližší informace.
Tím končí 1. část hry POKLAD STONAVY. Důležitou informací je číslo tajného spisu – 999 – které je současně heslem do druhé části hry!

Algoritmus řešení:

VEZMI KLIKU – J – V – POUZIJ KLIKU – V – J – Z – VEZMI OTVIRAK – V – S – Z- S – VEZMI KAZETU – J – Z – D – V – V – S – POUZIJ KAZETU – ZKOUMEJ VIDEO – HLEDEJ – VEZMI KLIC – J – POUZIJ KLIC – Z – J – VEZMI KONZERVU – S – V – POUZIJ OTVIRAK – POUZIJ KONZERVU – POLOZ OTVIRAK – VEZMI GULAS – Z – S – POUZIJ GULAS – J – V – VEZMI OHNUTY KLIC – Z – Z – D – VEZMI BATERKU – POUZIJ ZAROVKU – POLOZ BATERKU – D – V – V – VEZMI KLADIVKO – POUZIJ KLADIVKO – POLOZ KLADIVKO – VEZMI VYKLEPANY KLIC – VEZMI SROUBOVAK – Z – J – VEZMI SVORKU – S – Z – N – POLOZ SROUBOVAK – VEZMI BATERKU – N – N – V – V – N – POUZIJ BATERKU – Z – POUZIJ VYKLEPANY KLIC – N – POUZIJ SVORKU – D – V – D – Z – Z – D – D – VEZMI SROUBOVAK – N – N – V – V – N – Z – N – POUZIJ SROUBOVAK – POLOZ SROUBOVAK – S – VEZMI ZLUTY KLIC – J – D – V – D – Z – Z – D – V – S – VEZMI MALY KLICEK – J – Z – D – D – V – V – J – POUZIJ ZLUTY KLIC – V – J – Z – Z – Z – POUZIJ MALY KLICEK – S – ZKOUMEJ OSATKU VAJEC – VEZMI BILY KLIC – J – V – V – V – S – Z – S – Z – Z – N – N – Z – POUZIJ BILY KLIC – S – V – V – V – J – VEZMI MYDLO – S – Z – Z – D – Z – POUZIJ MYDLO – V – N – Z – S – V – V – V – S – POUZIJ TELEVIZOR – ZKOUMEJ TELEVIZOR – J – Z – Z – Z – S – V – V – V – S – POUZIJ TELEVIZOR – J – Z – Z – Z – S – V – N – V – V – N – S – HLEDEJ – VEZMI NOTES – ZKOUMEJ NOTES – J – D – Z – Z – D – Z – S

Poděkování za návod patří

ApoSoft
Ing. Bohuslav Siekierka

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.