Princ Jasoň – návod

Princ Jasoň je jedna z pouhých dvou zde dostupných (a mně známých) textovek pro PMD 85. Vznikl také skoro přesný port pro Sharp MZ-800 a předělávka v Pythonu pro Amigu. Tento návod lze použít pro všechny verze.

Hlavním námětem této textovky je Cimrmanova divadelní hra Dlouhý, Široký a Krátkozraký, ale zřejmě se inspirovala i některými dalšími – např. zvonek spadlý z nebe pochází ze hry Hospoda na mýtince. Autoři navíc do textů přidali notnou dávku vlastního humoru.

Princ Jasoň (PMD)

Princ Jasoň (PMD)

Tvůrci textovky zvolili docela drastické omezení inventáře na pouhé tři předměty. To vede k tomu, že spanilý princ ne vždy pobere všechny potřebné věci a v níže uvedeném návodu tak někdy narazíte i na přenášení a pokládání předmětů v situacích, kdy to na první pohled nedává smysl.

Návod

Z úvodní obrazovky jděte kterýmkoliv směrem – objevíte se v lese, kde vaše cesta začíná. Vylezte si na strom pro lano a potom jděte sebrat kamení (pecku a peníze si tady odložte). Jděte dál jižním směrem a na křižovatce lesních pěšin se dejte do řeči s Krátkozrakým, který se uvolí dělat vám průvodce. Vydejte se do jeskyně a kamenem sestřelte jeden z krápníků. S tímto přírodním skvostem se vydejte západním směrem do vesnice a v obchodě ho vyměňte za turecký med. V téže vesnici seberte mapku a použijte ji – teprve od této chvíle se vám bude zobrazovat, kterými směry můžete jít.

Princ Jasoň (Sharp)

Princ Jasoň (Sharp)

Vydejte se zpět k lesu, potom přes řeku a s veselým pocestným vyměňte turecký med za mýdlo. Mýdlo si tu rovnou odložte. Vraťte se do lesa pro dříve odložené věci a jděte zase na jih ke skále. Vylezte na ni a s použitím lana sešplhejte do městečka v podhradí. Lano si odložte, jděte na východ, otvorem v hradbách a dál na sever – dojdete tak z opačné strany k pocestnému. Seberte mýdlo a vraťte se do městečka. Navštivte vetešníkův obchod a za peníze nakupte koně, meč a královský šat.

Princ Jasoň (Amiga)

Princ Jasoň (Amiga)

Nyní už se můžete směle vydat na audienci k samotnému králi. Cestou na první nádvoří hradu nezapomeňte zase sebrat lano, na druhé nádvoří vás uvede váš průvodce Krátkozraký. Králi darujte pecku a jděte pohovořit se zakletou princeznou Zlatovláskou. Porozhlédněte se po vnitřních prostorách hradu, v jednom ze sklepů najděte kbelík a na nádvoří s kašnou v něm rozdělejte mydlinky. Pak jděte do sklepa se sudy vína a zase zkuste promluvit s Krátkozrakým – objevíte tajnou chodbu ven.

Princ Jasoň (PMD)

Princ Jasoň (PMD)

Přes louku dojděte na okraj lesa k hromadě šišek, vezměte skobu a přesuňte se na římsu hradní zdi. Pomocí skoby a lana vyšplhejte na výběžek, kde najdete album s fotografiemi obryň. Slaňte zpátky dolů a konečně odložte lano, které už nebudete potřebovat. Jděte k posedu a vylezte na něj po žebříku. Najdete megafon. Nastává další komplikace s inventářem – k vyřešení hádanky s obrem Kolodějem totiž potřebujete tři předměty a pro překonávání propasti je navíc nutný žebřík. Proto si teď musíte jednu rekvizitu (např. kbelík) odložit a později se pro ni vrátit.

Princ Jasoň (Amiga)

Princ Jasoň (Amiga)

Sestupte po žebříku do propasti a navštivte děda Vševěda. S hovorem vám bude muset pomoci Krátkozraký. Zjistíte, jak zachránit princeznu Zlatovlásku. Popojděte k hladké skalní stěně, vyšplhejte po žebříku a jděte k návrší, kde stojí obr Koloděj. Sem si přineste všechny tři potřebné pomůcky, tedy kbelík s mydlinkami, megafon a album s obrázky švarných obryň. Vylezte nahoru na obrovu ruku a pokuste se mu mýdlovou vodou stáhnout prsten.

Princ Jasoň (Sharp)

Princ Jasoň (Sharp)

Jak asi vědí znalci díla Járy Cimrmana, tento trik k cíli nevede. Nezbývá než slézt zase dolů, skrz megafon navázat s Kolodějem hovor a ukázat mu album s obřími nápadnicemi. Jakmile natěšenému obrovi sdělíte, že na rande to nevypadá, získáte konečně jeho kouzelný prsten. Přes propast se zase vraťte na louku, chodbou do sklepa hradu, kde trpaslíci popíjejí víno, a odtud do komnaty princezny Zlatovlásky. Zde už stačí jen prstenem zlomit její nepěkné zakletí.

Princ Jasoň (PMD)

Princ Jasoň (PMD)

Přesný postup:

S, N, sebrat lano, D, J, položit pecku, položit peníze, sebrat kamení, J, mluvit, J, J, V, J, použít kamení, sebrat krápník, S, Z, Z, J, sebrat mapku, použít mapku, J, použít krápník, S, S, V, S, V, S, S, S, V, použít med, položit mýdlo, Z, J, J, J, Z, S, S, sebrat pecku, sebrat peníze, J, J, J, N, použít lano, položit lano, V, V, V, S, S, S, S, Z, sebrat mýdlo, V, J, J, J, V, Z, J, V, použít peníze, S, Z, Z, sebrat lano, J, mluvit, J, použít pecku, J, mluvit, V, V, D, sebrat kbelík, N, Z, Z, S, S, použít kbelík, použít mýdlo, J, J, V, V, V, D, mluvit, J, Z, J, J, Z, sebrat skobu, V, S, V, použít skobu, použít lano, sebrat album, D, položit lano, Z, J, J, položit kbelík, J, sebrat žebřík, použít žebřík, sebrat megafon, D, S, V, V, použít žebřík, Z, J, Z, mluvit s Krátkozrakým, mluvit s Vševědem, V, V, použít žebřík, položit album, použít žebřík, S, použít žebřík, Z, Z, sebrat kbelík, V, V, použít žebřík, J, použít žebřík, položit žebřík, sebrat album, Z, Z, Z, N, použít kbelík, D, použít megafon, použít album, mluvit, sebrat prsten, V, V, V, sebrat žebřík, použít žebřík, S, použít žebřík, Z, Z, S, S, S, V, V, N, Z, Z, Z, použít prsten

Download PMD:

  Princ Jasoň (22,0 KiB, 1 680 hits)

Download Sharp:

  Princ Jasoň (43,3 KiB, 1 631 hits)

Download Amiga:

  Princ Jasoň (707,3 KiB, 1 510 hits)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.