Hrad – návod

Textová hra pro počítač Sharp MZ-800, stručně leč výstižně nazvaná Hrad, běží v interpretru textových her TGCK. Zkratka pravděpodobně znamená Text game construction kit, ale nic bližšího o tomto jazyku či prostředí mi není známo. V emulátoru si textovku můžete zahrát např. z tohoto obrazu diskety (spusťte TG-HRAD.COM a následně jako název hry zadejte hrad).

Úvod do děje

Úvod do děje

Po přečtení úvodní obrazovky jsme zcela v obraze a můžeme se tedy ponořit do dobrodružství. Příkazy se ve hře zadávají pomocí menu a vše podstatné se odehrává prostřednictvím tradičního arzenálu příkazů Jdi-Vezmi-Použij.

Menu s příkazy

Menu s příkazy

Ve hře se nepohybujeme do světových stran, ale podobně jako třeba v Belegostu dostáváme na výběr z konkrétních lokací, kam naše postava může jít.

Cesta vede třemi směry.

Cesta vede třemi směry.

Kromě předmětů dovoluje hra použít také sílu vlastních paží, což se nám bude hodit např. při odstraňování různých překážek nebo cloumání záhadnou pákou, která trčí ze zdi uvnitř hradu. Inventář je omezen na pět předmětů a občas tudíž budeme muset spekulovat, kterými proprietami se vybavit, abychom zbytečně neběhali tam a zpátky.

Tolik miniaturní úvod a nyní již k návodu, jak dobrodružství úspěšně dokončit.

Návod

Prvním úkolem je porozhlédnout se po areálu hradu a dostat se pokud možno do jeho hlavního paláce, jehož vchod hlídá obrovitý pes. Zatlačte na bránu a uvnitř hradeb seberte kámen a květ. Potom okolo hradeb a rohové věže dojděte do stáje a vezměte žebřík. Žebřík opřete o zeď kostela, vytlučte okno kamenem a vlezte dovnitř. V kostele seberte kříž. Odtáhněte kamenný blok a sejděte do strašidelné krypty. Vezměte křesadlo i chcíplou krysu, vyjděte z kostela a kolem okrouhlé věže se přesuňte ke vchodu do hradu. Krysu potřete kvítkem a lahodně toxickou svačinku předhoďte psovi. Cesta do hradu je volná.

Bohužel nějaký zlosyn, kterého ve ztemnělé chodbě ani nespatříte, za vámi dveře promptně zabouchne a uzamkne. Rozsviťte louč a jděte do sálu s portréty předků, kde na zlého ducha zamávejte křížem. Na balkóně seberte truhlici a vydejte se do pokoje s psacím stolem. Zde si vezměte číši. Ze stěny sundejte zrcadlo, v tajné chodbě seberte kladivo a udeřte s ním do truhlice. Získáte tak klíč od vchodových dveří. Avšak tyto dveře jsou ke vší smůle v poněkud havarijním stavu a mají silně zrezavělé panty, takže samotný klíč vám cestu ven neotevře. V přilehlé místnůstce tedy ještě naberte do číše trochu oleje, kterým po odemčení dveří panty promažte. Tím máte celou lapálii s dveřmi z krku.

Přízemí jsme si prošli téměř celé a kouzelnou přilbici stále nemáme. Nezbývá než se podívat do horního patra hradu. Nabíledni je jít po schodišti, ale tam jsou dveře stále zamčené. Budete tedy jako zdatný dobrodruh muset vyšplhat zvnějšku budovy k zamřížovanému oknu. Nejdříve se ještě v přízemí musíte vybavit několika užitečnými věcmi. Do prostor za tajným vchodem si dojděte pro lano, palcát a klíček. Pomocí háčku nasazeného na udici vylovte z prohlubně u žaláře pilník. Do pokoje s postelí si dojděte obléknout hraběcí plášť a vraťte se před vchod. Nahoďte lano, vyšplhejte po něm k oknu a po přepilování mříží vlezte dovnitř.

Ocitáme se v obydlené části hradu a naše záškodnická mise se pomalu chýlí ke konci. V komnatě velitele zneškodněte spícího vojáka úderem palcátu a ze zamčeného šuplíku ukradněte olověný váleček. Kolem stráží projdete díky přestrojení v plášti až na schodiště, kde přepněte páku ve zdi. Zpět u stráží si válečkem otevřete dveře od zbrojnice a konečně se můžete zmocnit kouzelné přilbice. Teď už jen zbývá zmizet z areálu hradu. Z nějakého důvodu, který nám texty ve hře bohužel neobjasnily, nemůžeme odejít stejnou branou, kterou jsme přišli. Je proto třeba se vymotat takříkajíc zadním vchodem. Jděte opět k žaláři, kde jste si pákou otevřeli další tajný průchod. Po přepilování mříže do něj vejděte a pokračujte dál. Před výstupem z chodby na povrch si nezapomeňte nasadit kouzelnou přilbici na hlavu. Vojáci si na vás netroufnou zaútočit a vám tak nic nebrání nasednout na koně a odcválat s pocitem zdárně splněného úkolu.

Přesný postup dokončení hry:

použij sílu, jdi dovnitř, vezmi kámen, vezmi květ, jdi okolo hradeb, jdi k věži, jdi ke stáji, jdi do stáje, vezmi žebřík, jdi ven, jdi ke kostelu, jdi ke zdi kostela, použij žebřík, použij kámen, jdi do kostela, vezmi kříž, použij sílu, jdi dolů, vezmi krysu, vezmi křesadlo, jdi nahoru, jdi ven z kostela, jdi od kostela, jdi okolo hradeb, jdi k věži, jdi ke vchodu, použij květ, použij krysu, jdi do hradu, použij křesadlo, polož křesadlo, jdi dál chodbou, jdi do sálu, použij kříž, polož kříž, jdi na balkón, vezmi truhlici, jdi do sálu, jdi na chodbu, jdi dál chodbou, jdi do 3. dveří, vezmi číši, použij sílu, jdi do otvoru, vezmi kladivo, použij kladivo, vezmi klíč, polož truhlici, polož kladivo, jdi do místnůstky, použij číši, jdi do chodby, jdi do otvoru, jdi na chodbu, jdi ke schodišti, jdi ke dveřím ven, použij klíč, použij číši, polož číši, jdi dál chodbou, jdi dál chodbou, jdi do 3. dveří, jdi do otvoru, vezmi háček, jdi do místnůstky, vezmi palcát, vezmi lano, vezmi udici, použij háček, jdi do chodby, jdi k žaláři, vezmi klíček, použij udici, polož udici, vezmi pilník, jdi zpět do chodby, jdi do otvoru, jdi na chodbu, jdi do 1. dveří, vezmi plášť, použij plášť, jdi na chodbu, jdi ke schodišti, jdi ke dveřím ven, jdi ven z hradu, použij lano, jdi nahoru, použij pilník, jdi dovnitř, jdi do 1. dveří, použij palcát, polož palcát, použij klíček, polož klíček, vezmi váleček, jdi na chodbu, jdi dál chodbou, jdi na schodiště, použij sílu, jdi na chodbu, použij váleček, jdi do 2. dveří, vezmi přilbici, jdi na chodbu, jdi k oknu, jdi ven z okna, jdi dolů, jdi do hradu, jdi dál chodbou, jdi dál chodbou, jdi do 3. dveří, jdi do otvoru, jdi k žaláři, použij pilník, jdi do otvoru, jdi dál chodbou, použij přilbici, jdi nahoru, jdi ke koni

Mohlo by se vám líbit...

komentáře 2

  1. Tak tahle hra vypadá skvěle, zkusím jí v emulátoru MZ800 a věřím, že si jí užiji právě tak jako Bad Night – ovšem až po letních táborech, teď zmáknu tak maximálně vyřídit poštu a zpracovat fotky z turnusů, ale alespoň se mám na co těšit začátkem září.

  2. Zdeněk napsal:

    Vypadá to skvěle! Návod nečtu, zkusím ji dohrát.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *