Saláme, saláme, nebo vlastně Salome

Dočkal jsem se, konečně vyšla, je tu, nejlepší a nejbáječnější textová hra ve slovenštině za poslední dekádu, pro mne je to nejlepší slovenská textovka všech dob, vlastně jediná co jsem kdy hrál. Pokoušel jsem se jich hrát několik, ale bohužel to tak nějak dopadlo, že to vlastně ani nedopadlo, vesměs jsem se o to pokoušel v dřevních dobách svého mládí, ač tedy v té době jsem slovensky rozuměl více než teď.

 

Všechno to začalo někdy loni, když jsem vydal „12“, propagoval ji všude možně i nemožně, to víte, musíte přeci umět prodat své dítko. Tak tedy loni jsem si vyměnil pár zpráviček po Twitteru s Pedrem, byl nadšený „12“ a dohrál ji, já zase měl upřímnou radost, že vůbec kdo kdy moje veledílo hrál a úspěšně dohrál. Povedlo se mi tak nějak Pedra popíchnout – ostatně to už umím – a donutit ho napsat svou hru a tou je právě zmíněná Salome.

 

 

Na jaře mi poslal Pedro první verzi na zhlédnutí, byl jsem nadšen, nečekal jsem tak pěknou hru, z té první lokace jsem se totiž dostával asi půl dne, jasně, musel jsem se totiž poprat s tou slovenštinou.

Začátkem léta přišla první testovačka a já jsem si Salome zamiloval, ač nemusím fantasy světy, tedy co se knižní podoby týče, tak v textovkách mi nevadí, ba naopak, mám je rád. Pojďte se tedy se mnou podívat na Salome.

 

 

Nejprve tedy k příběhu, jak jsem se zmínil, tak Salomeme je fantasy hra, ale zase nečekejte draky, trpaslíky a jinou pakáž. Prostě je to taková středověká záležitost s jednou zlou čarodejnicí, která se jmenuje Salome. Ta mrcha ovládla království, podmanila si krále, zabila královnu, no prostě zlá to žena.

Napadlo vás také, že vaším úkolem bude se Salome zbavit, ano je to tak, dávné proroctví se naplňuje a bezvýznamný zlodějíček se stane hrdinou, nebo se jím nestane, to už vyloženě bude záviset na samotném hráči, kterak se ve hře rozhodne pokračovat.

Vyloženě by se dalo napsat, že hra je tím nejlepším co by vám textová hra měla přinést, máme tu několik konců, každý z herních hádanek jde vyřešit hned několika způsoby. Hru tedy můžete hrát více než jednou a nudit
se nebudete.

Moderní engine na starém dobrém základu, kde důležité texty jsou zvýrazněny tak, aby se hráč nezdržoval zkoumáním každé hovadiny a to není všechno, hráč může psát příkazy celé a nebo jen jejich část, kterou si tabelátorem může doplnit do celé podoby tak jak jsou systémáci zvyklí z konzolových řádků. Hra ukládá historii příkazů, které lze pomocí šipek znovu zadat, to známé zase ze systémových konzolí.

A co teprve vynikající střih, ptáte se proč v textovce potřebujete střih? Inu, také jsem se divil, ale co mne dostalo, byl zvukový doprovod, pravdou je, že sice není původní, ale je vhodně zvolen a co více, když se hráč prodírá džunglí, slyší ptáčky zpěváčky, u moře vám do uší šumí oceán, na letišti slyšíte startující letadla, když prozkoumáte plot, tak na vás zaštěká čoklík, mimochodem tady jsem se docela lekl, bylo to hodně nečekané. To tu ještě nebylo, no nebo vlastně bylo, MisticJoe to naprogramoval v DOOMu XIV, Pedro, ehm tedy Wolf to rozvinul do dokonalosti. Komu čest, tomu čest.

Nakonec vás hra překvapí několika konci, takže si vlastně můžete vybrat jak hru zakončíte, sám jsem musel hodně přemýšlet a hrát hru několikrát, než jsem vyzkoušel alternativu.

Salome, není hra, kterou byste měli za odpoledne pokořenou, Salome si musíte hýčkat a těšit se na každou chvilku u ní strávenou, Salome je totiž opravdu Bomba a ne ledajaká, je to profesionální dílko. Děkuji autorům a jen se těším na pokračování Salome, doufám, že na jaře příštího roku bude.

 

Asi se ptáte kde hru stáhnete? Tak můžete tady…

Kompletní repozitář se hrou najdete zde.

 

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 8

 1. Pedro napsal:

  KaiN prispel k otestovaniu a tak je tu dufam posledna verzia Salome beziaca na engine 1.4.7

  repository je na adrese
  https://drive.google.com/folderview?id=0B20gVnjMnt9GZWZkaGxEM0t2NEU&usp=sharing

 2. Pedro napsal:

  ak by mal niekto problem s google drivom moze skusit mega

  https://mega.co.nz/#F!DNcmgTIJ!g-BDLhqmZ1gGTn2eRDJDIA

 1. 7.10.2013
 2. 20.9.2014

  […] Pri príležitosti vydania On The Boat je tu  návod na Salome s plným počtom bodov. Recenziu na Salome nájdete na textovky.cz […]

 3. 3.8.2015

  […] O tom kto je Salome, kde, ako sa viac píše v parádnej recenzii na textovky.cz […]

 4. 11.9.2015

  […] Recenziu môžete nájsť na servery textovky.cz https://www.textovky.cz/recenze/salame-salame-nebo-vlastne-salome/ […]

 5. 16.1.2019

  […] Recenziu môžete nájsť na textovky.cz […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.