TEXTOVKY.CZ – textovkářův ráj

TEXTOVKY.CZ jsou největší archiv českých a slovenských textových her už od roku 1997. Více z historie serveru najdete na stránce O serveru

Poslední vložené příspěvky do rubrik

Critters pro Atari

V roce 1992 napsal Jaromír Štáfek hyperlokální textovou hru pro osmibitové Atari, děj hry nás zavede do malebného městečka a budeme se potýkat s problémem přetržené VHS kazety. Otázkou zůstává jestli se náhodou nenechal autor inspirovat podobnou hrou pro ZX-Spectrum.

Hra celkem překvapí popisem lokací a svou zábavností, na tu dobu i nevídanou.

  Critters (17,3 KiB, 491 hits)

Více >

Nekonečný Příběh 2

V roce 2021 napsal Tomáš Kratochvíl volné pokračování Nekončeného příběhu, vycházel z konceptu Atari verze hry a její věrné podoby, tehdy ta původní verze byla neskutečný hit. No a tady máme dvě verze hry v jednom souboru – neboť v roce 2022 Tomáš hru nechal přeložit do angličtiny.

  The Neverending Story II - Nekonečný příběh 2 (36,7 KiB, 479 hits)

Více >

Syrečky 3

Na letošním ByteFESTu (www.bytefest.cz) zachránil jeden člen spolku Herní historie (https://herniarchiv.cz) z donesené prastaré kazety můj prastarý prográmek FortyTwo. Ze samé radosti z toho nečekaného shledání (po 32 letech) jsem předělal svůj textovkový „engine“ na verzi se 42 znaky na řádek. Vzniklo k tomu krátké demo na vyzkoušení, zda to někde nekolabuje. Holyna říkal, že to mám vydat oficiálně. Tak tady to je.

Tentokrát je hra opravdu v češtině a nikoliv v „cestine“. Příkazy ve hře lze zkracovat, přičemž jejich kompletní seznam se zobrazí po zadání příkazu SLOVNIK.

  Syrečky 3 (29,0 KiB, 311 hits)

Více >

Tajemství Velkého Vonta

Tajemství Velkého Vonta. Před 33 lety byl tento závěrečný díl Stínadelské trilogie přislíben původními autory her pro ZX Spectrum – Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří. Nikdy však nevyšel a je celkem nasnadě, proč ne. Tohle je taková náhražka; bez obrázků, bez hudby. Kdo jste knihu nečetli, kupte si ji a přečtěte si ji, i když už nejspíš dávno nejste její „cílovka“. A pak si třeba zahrajte tuhle krátkou textovku, která je napsána na některé její motivy.

Tentokrát je hra opravdu v češtině a nikoliv v „cestine“. Příkazy ve hře lze zkracovat, přičemž jejich kompletní seznam se zobrazí po zadání příkazu SLOVNIK.

  Tajemství Velkého Vonta (44,0 KiB, 331 hits)

Více >

Bratrstvo Kočičí Pracky

Rychlé šípy. Pořád jen Rychlé šípy, jako by snad nikdo jiný na Druhé straně nežil. Nemáš je rád. Založíš vlastní klub, který je porazí, zesměšní, zničí! Založíš BRATRSTVO KOČIČÍ PRACKY!

Textová hra v češtině (resp. v „cestine“) pro počítač ZX Spectrum na motivy kresleného seriálu Rychlé šípy. Hra kompletně vznikla v roce 2023! Příkazy ve hře lze zkracovat, přičemž jejich kompletní seznam se zobrazí po zadání příkazu SLOVNIK.

  Bratrstvo Kočičí Pracky (44,4 KiB, 325 hits)

Více >