TEXTOVKY.CZ – textovkářův ráj

TEXTOVKY.CZ jsou největší archiv českých a slovenských textových her už od roku 1997. Více z historie serveru najdete na stránce O serveru

Poslední vložené příspěvky do rubrik

Shatterhand I a II – návod

Textovka s udatným Old Shatterhandem v hlavní roli i její pokračování patří spíš ke kratším hrám, které pro Sharp vznikly v jazyce Basic. Pravděpodobně je dohrajete na posezení i bez návodu, aniž byste byli zrovna příznivci Karla Maye. Obě části mají stejný způsob ovládání, sadu příkazů i vzhled a liší se jen příběhem (první díl se odehrává v Severní Americe, druhý v Africe). Nebude tedy od věci, když se na obě textovky podíváme v jednom článku.

Více >

Princ Jasoň – návod

Princ Jasoň je jedna z pouhých dvou zde dostupných (a mně známých) textovek pro PMD 85. Vznikl také skoro přesný port pro Sharp MZ-800 a předělávka v Pythonu pro Amigu. Tento návod lze použít pro všechny verze.

Hlavním námětem této textovky je Cimrmanova divadelní hra Dlouhý, Široký a Krátkozraký, ale zřejmě se inspirovala i některými dalšími – např. zvonek spadlý z nebe pochází ze hry Hospoda na mýtince. Autoři navíc do textů přidali notnou dávku vlastního humoru.

Více >

Tajemství ninjů – návod

Středověké Japonsko, opevněné hrady, ninjové, podzemní chodby, démoni a čarodějové – hra Tajemství ninjů od Kingsoftu nás zavede právě do tohoto prostředí, které není pro čs. textové hry příliš typické. Tato textovka pro ZX Spectrum je poměrně slušně zpracovaná, komunikuje v češtině s diakritikou a díky klávesovým zkratkám příkazů a dvoupísmenným zkratkám předmětů se i docela pohodlně hraje. Je tudíž škoda, že svým rozsahem a obtížností se řadí ke krátkým a jednoduchým textovkám, které zkušenější hráč během chvilky dokončí.

Více >

Hrad – návod

Textová hra pro počítač Sharp MZ-800, stručně leč výstižně nazvaná Hrad, běží v interpretru textových her TGCK. Zkratka pravděpodobně znamená Text game construction kit, ale nic bližšího o tomto jazyku či prostředí mi není známo. V emulátoru si textovku můžete zahrát např. z tohoto obrazu diskety (spusťte TG-HRAD.COM a následně jako název hry zadejte hrad).

Úvod do děje

Úvod do děje

Po přečtení úvodní obrazovky jsme zcela v obraze a můžeme se tedy ponořit do dobrodružství. Příkazy se ve hře zadávají pomocí menu a vše podstatné se odehrává prostřednictvím tradičního arzenálu příkazů Jdi-Vezmi-Použij.

Více >

Bad Night – recenze a návod na textovou hru od Palase

V roce 1987 vyšla jedna textová hra z doby středověku vyprávějící klasický příběh o unesené princezně, kterou musí chrabrý rek zachránit ze spárů jakéhosi Dragirose, který tuto krasavici uvěznil ve svém hradě. Podobných her nalezneme více, tako mě však uchvátila nesmírně zajímavými lokacemi a hádankami a také jednoduchým přehledným zpracováním, dohrál jsem již několikrát a vždy najdu momenty, které si již nepamatuji a nakopak na některé lokace zapomenout nemohu. Hraní přímo na Didaktikovi bylo náročnější, nebyl jsem schopen ukládat pozici, takže při každé smrti nebo když místní podnik zvýšil odběr elektřiny jsem hrál vesele znovu. Znalci her Exoter, Upír, Belegost, Trudnaja Doroga nebo Luxík na Bíbrštejně se zde budou cítit jako doma, tuto hru však osobně hodnotím nejvýše.

Více >