Tvorba her

TeXting

Jedna se o interpret s jazykem podobny PHP / Java a podporou pro vytvareni textovek. V soucasne dobe je podpora dost nizka, obsahuje pouze TeXtingovskou smycku, ktera parsuje vstup uzivatele, matchuje akce prirazene k predmetum a checkuje a vykonava triggery. Nic mene pomoci vicenasobne dedicnosti trid, lze vytvorit a prave se vytvari knihovna TeXtingu, ktera bude obsahovat zakladni rozhrani predmetu s akcemi ‚Vezmi‘, ‚Poloz‘, ‚Pouzij‘, atp.

prepis readme.txt

O cem to teda je?

Zrejme patrite mezi stare dobre old-school hard-core gamisty, kteri jeste stale fandi textovkam. Sam si vzpominam na mou prvni Mesto Robotu na ZX Spectrum. Textovky maji sve vlastni kouzlo. Je to takovy pribeh, ktery prochazite vy. Doctete se, kde jste, co mate u sebe, co vidite, zkousite pouzit ruzne veci. Obcas se zadari, obcas ne… O cem se to rozepisuji?

Preci jenom nejste jen uzivatel (to byste si asi nestahoval TeXting – „prg“ version), ale mate v umyslu vytvorit neco vlastniho. Kdyz se nad tim zamyslime, tak narazime na dve zakladni vec.

1) Musime napsat hafo textu, to za nas nikdo neudela. Program si to nevymysli. Ale to hrave zvladnete, uz mate napad ne? 2) Musime nejak zajistit, aby se spravne veci vypisovaly ve spravny cas? Kde je nas Více >

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...

Pár základních kamenů při tvorbě gamebooků

Aneb na co by si nejen začínající tvůrci gamebooků měli dát pozor, pokud nechtějí, aby se z jejich dlouhou dobu pracně vytvářeného díla nestala pouhá stupidní klikačka s několika stovkami odkazů ve stylu „Půjdeš doleva nebo doprava?“, která se nedočká ani nejmenšího ohlasu ze strany hráčů.

Předmluva

Na začátek bych chtěl upozornit, že veškerý zde uvedený text vychází z mých zkušeností a není žádným jasně daným dogmatem, kterým se každý musí bezpodmínečně řídit. Pakliže nějaký gamebook zrovna vytváříte nebo o jeho tvorbě zatím uvažujete, rozhodně přečtením neprohloupíte – hlavně se zkuste nad jednotlivými částmi zamyslet, zda-li nevystihují přímo vaši situaci, a pokud ano, možná by nebylo špatné pokusit se najít nějaké řešení.

Nemusíte se vším zde napsaným souhlasit, nemusíte si ze všeho brát příklad. Přesto věřím, že po přečtení budete v oblasti tvorby gamebooků zběhlejší, přinejmenším vás totiž toto pojednání donutí o dané tématice popřemýšlet.

Uděláme si v tom jasno – co je to ten gamebook?

„Čtete rádi knihy? A štve vás, že jste jen pasivním čtenářem, který nemůže děj nijak ovlivnit?“ Právě tyto otázky si lidé položili a koncem 20. století začaly vznikat první gamebooky. Originální, nijak nezkažené tím, že před nimi už bylo vytvořeno na tisíce jiných gamebooků. Tihle dědečkové byli knihami, Více >

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...