O serveru

Server TEXTOVKY.CZ (Textovkářův ráj) – mapuje českou a slovenskou scénu textových her už od roku 1996, kdy vznikl první větší archiv textovek na internetu. Na této adrese se snažíme schromáždit veškeré české a slovenské textovky na všechny platformy, co kdy vznikly.

Chcete přispět návodem, recenzí či textovkou?

Budeme velmi rádi pokud nám pošlete návod či povídání o jakékoliv textovce. Pokud jste hráli a zůstali vám návody, rádi je přeprecujeme do rubriky zákysník.

I vy můžete přispět svou troškou pokud máte nějakou textovku, která zde ještě není, po����������������������������������������������������������������������lete nám ji!

Co jsou textovky?

Textovky jsou hry. Hry původně v textovém režimu, kde hlavn������ roli hraje text, který popisuje hrá��i celý děj a celkově ho hrou vede. Původně vznikly ještě na 8-bitových počítačích, kde jsem je i začal hrát. Tyto hry by asi nebyly pro nikoho zajímavé pokud by neměly nějaký nápad, n��jaký lesk. Tento n��pad a originalitu najdete v příběhu. Kvalitní textovka se ned�� poznat na první pohled, poznáte ji po pře��tení úvodu do děje a po chvilkovém hraní. Samozřejmě, že musí b��t i dobře vymyšleno ovládán��. Pradávné a první textovky byly ovládány příkazy, které jste psali a hra je pak vyhodnocovala. Tohle mě vždycky moc na těchto hrách přitahovalo. Ta možnost vymýšlet ty kombinace příkazů (prozkoumej potok, vezmi nůž apod.) Co ale oceňuji obecně na textovkách a proč je preferuji před adventurami (samozřejmě, že si rád zahraji i kvalitní adventuru, ale musí splňovat originalitu děje), je hlavně možnost si všechno, co se ve h��e děje představit po svém. To je nejv��tší plus. Textovky se totiž chovají jako knihy, které zároveň pro����������������������váte a ovlád��te jej���� průběh aspoň částe����ně podle sebe. Přečtete si popis obrazovky a nemusíte se zabývat tím, že grafik v adventuře nezvládl nakreslit pěkně předm��ty či hlavního hrdinu. Prostě si všechno představ��te. Tohle je asi hlavní d��������vod proč se textovky nějak masově nerozšířily. Hraní těchto her toti�������� představuje jistý požadavek na fantazii a inteligenci ze strany hráče. Samoz������ejmě ne všechny textovky jsou inteligentní a kvalitní, tak jako se to dá říct určitě i o adventurách či jiných hrách. Často se program����toři nezabývali některými problémy, takže se občas stane, že se dostanete do f��ze, kdy hra nelze dohrát. To já pak nepovažuji za kvalitní textovku, protože je to vlastně podraz na hráče. Ale záleží zase na tom, ajk to myslel autor. Pokud to měl v pl��nu, je vše v pořádku.

Vývoj textovek jde dál a nyní díky například internetu vznikají textovky, kdy má někdo nápad a umí programovat a tudíž by udělal dobrou textovku, ale aby nějak zaujal i tuctového hráče, sežene nějaké lidi a přidá k ní nějakou tu grafiku, vylep������í ovládání, napřílad myší či pomocí menu, doplní hudbu a máte poloadventuru. Ale jsou to stále textovky, i když už ne v pravém slova smyslu. Všechno je to na vkusu a možnostech. Kdysi ne každ������������ měl poč��tač a ti, co um��li programovat většinou nebyli n����jací mach��i na grafiku a hudbu, proto asi vznikly textovky. Pak se z nich stali jednoduché adventury a pak plnohodnotné obrovské adventury s namluvenými dialogy. To už ale není nic pro m����������.

Historie serveru TEXTOVKY.CZ

Proč a jak vznikl internetový projekt Textovkářův ráj – ������eské a slovenské textovky na internetu.

Jak to za��alo.
Všechno začalo tím, že jsem na základn���������� škole, psal se asi rok 95, vytvo������il svou první textovku v Qbasicu nedokonalém to programovacím jazyce. Neměl jsem v plánu vytvořit něco převratného. Měl jsem chuť udělat hru. Původně se plánovali i obrázky, ale jak už jsem vysvětlil, netroufal jsem si je dělat sám a nikoho dalšího jsem nenašel. Předcházelo tomu samozřejmě hraní těchto her, které jsem tehdy získával ješt�� ze stanic BBS a z FIDA. Zanedlouho jsem se dostal na gympl, kde jsem tuto hru samozřejmě rozšířil. Našel jsem další příznivce a tak jsme všichni různ�� pátrali, kde se dá ještě něco sehnat. Asi za rok jsem nezávisle na tom začal přičichávat k internetu, tvořil jsem první str����nky a tehdy mě to napadlo. Internet je a bude dostupný všem, co takhle ud������lat takovou oázu, kde se budou shroma��ďovat české a slovenské textové hry. Posbíral jsem tehdy všechno, co jsme našli na intru na discích a udělal první stránky na geocities. Z počátku tam bylo umíst��no asi 15 textovek, ale díky zaregistrován���������������� do všemo��ných vyhledávač������������������������������������������������ se zanedlouho staly tyto stránky vcelku hojn�� navštěvované. Vlastně jsem to ani neměl v plánu, nějak stránky rozši����ovat o to, co je tam nyní. Původní plán byl st����dmější a jednodušší. Mít mo����nost někde na jedné hromadě vybírat z co největšího mno����ství těchto her. Prostě a���� si tam klidně někde leži a kdo bude chtít, tak si něco stáhne a zahraje. Samozřejmě, že jsem si dal za cíl sehnat těch textovek, co nejvíce a to se mi i povedlo. Tak takhle vznikl Textovkářův ráj.

Archiv aktualit

Archiv aktualit od roku 1998 z dostupných zdrojů a archivů.

Příchozí vyhledávací fráze